Château d'Esclans Garrus

Vaikuttava ja mieleenpainuva rosé.

Garrus on maailman eksklusiivisin rosé. Sen rypäleet ovat peräisin Château d'Esclansin korkeimmalla sijaitsevilta ja vanhimmilta tarhoilta. Viini on vaikuttava ja konsentoitunut, se kilpailee maailman parhaiden valkoviinien kanssa. 

Tuottaja
Kasvuympäristö
Garrus valmistetaan 90-100+- vuotiaiden köynnösten rypäleistä, jotka tulevat korkeammilta rinteiltä ja joiden maaperä on kalkkikiven ja soran sekaista.
Valmistus
Viini käy 600 litran ranskalaisissa tammitynnyreissä, joista osa on uusia ja osa yhden-kahden vuoden ikäisiä. Tynnyrit ovat lämpökontrolloituja ja viinin kypsyessä käytetään bâtonnages menetelmää, jossa hiivasakka sekoitetaan viiniin säännöllisesti, antaen sille lisää monikerroksellisuutta ja kypsymispotentiaalia. Viini kypsyy tynnyreissä 11 kuukauden ajan.
Väri
Heleän ruusukullan sävyinen.
Tuoksu
Tuoksu on intensiivinen ja huumaava. Se on lempeän paahteinen ja kuivattujen sitrushedelmien sävyttämä.
Maku
Viini on konsentroitunut, voimakas ja elegantti, sen maussa tuntuu sitrushedelmiä, päärynää ja aavistus eksoottisia hedelmiä.
Maa
Ranska
Rypälelajike
Grenache ja Rolle (Vermentino)
Alkoholipitoisuus
14,50 %
Pullokoko
0,75 l
Pakkaustyyppi
Lasipullo
Korkki
Luonnonkorkki
Valikoimat
Ravintolamyynti