Chardonnay on Ruinartin puhtaan hedelmäisen tyylin sydän
Chardonnay on Ruinartin talon sydän ja sielu. Se on olennainen osa jokaista Ruinartin samppanjaa ja Blanc de Blancs onkin talon taidonnäyte lajikkeen käsittelystä.
Tuottaja
Kasvuympäristö
Rypäleet ovat 69 % Côte des Blancsin alueelta ja 31 % Montagne de Reimsin pohjois rinteeltä.
Valmistus
Samppanja on valmistettu 100% Chardonnaysta, 20-25 % blendistä on reserviviinejä kahdelta edeltävältä vuodelta. Blanc de Blancs kypsyy kellarissa 2-3 vuotta.
Väri
Hohtava vaalean kullankeltainen.
Tuoksu
Tuoksu avautuu intensiivisillä tuoreiden hedelmien aromeilla: kypsää sitruunaa, mehukasta päärynää ja juuri poimittuja persikoita. Toissijaiset aromit ovat valkokukkaisia, joihin yhdistyy mausteisempia inkiväärin ja valkopippurin sävyjä.
Maku
Maku on kuiva, tasapainoinen ja elegantti. Siitä tulee mieleen kypsien sitrushedelmien ja trooppisten hedelmien raikkaat aromit. Loppu on pitkä ja hienostunut.
Ruokasuositus
Erinomainen aperitiivi sekä loistava kumppani vaaleille mereneläville.