Veuve Clicquot Champagne Extra Brut Extra Old 4

Samppanja omassa sarjassaan.

Veuve Clicquot talon kolmas Extra Brut Extra Old vangitsee talon tyylin ja esittelee talon laajaa reserviviinikirjastoa parhaimmillaan. Neljäs versio on valmistettu vuosien 1996, 2008, 2010, 2012, 2013 ja 2014 reserviviineistä. 

 

 

Tuottaja
Valmistus
Samppanja on valmistettu kokonaan talon kellareiden reserviviineistä. Viinit ovat saaneet kypsyä hiivasakkansa päällä terästankeissa vähintään kaksi vuotta ennen blendausta ja kolmen vuoden pullokypsytystä. Dosage on hyvin maltillinen 3 g/L.
Väri
Samppanja on väriltään kullankeltaista ja kuplat ovat pieniä.
Tuoksu
Tuoksussa on erittäin aromaattinen, alkuun siinä on valkoisia kukkia ja akaasiaa, auetessaan siinä voi havaita valkoisten hedelmien ja sitruksen aromeja.
Maku
Samppanja on erittäin kuiva, raikas ja moniulotteinen. Maussa on runsaasti vaaleiden hedelmien, leivän ja sitrushedelmien aromeja. Viini tekee vaikutuksen tasapainoisuudellaan ja erityisyydellään. Silkkinen samppanja jonka jälkimaku on pitkä ja lupaava.
Ruokasuositus
Extra Brut Extra Old samppanja sopii erityisen hyvin merenelävien sekä tuoreiden ja raikkaiden salaattien seuraan.
Maa
Ranska
Alue
Champagne
Appellaatio
AC Champagne
Rypälelajike
Pinot Noir 50%, Chardonnay 30%, Meunier 20%
Alkoholipitoisuus
12,00 %
Sokeripitoisuus
3,00 g/l
Happopitoisuus
7,00 g/l
Pullokoko
0,75 l
Pakkaustyyppi
Lasipullo
Korkki
Luonnonkorkki
Valikoimat
Alko, Ravintolamyynti