Samppanja joka "laulaa" kovempaa ja korkeammalta pitkän kellarikypsytyksen jälkeen.
Plénitude 2 samppanjaa luonnehditaan Dom Pérignon vintage samppanjan “seuraavaksi elämäksi”. Tätä poikkeuksellisen pitkään kypsytettyä huippusamppanjaa valmistetaan vain pieniä eriä, ja se kypsyy kellarissa peräti kaksi kertaa pidempään kuin Dom Pérignon normaalisti. Pitkällä kypsyttelyllä tavoitellaan enemmän syvyyttä, pituutta, leveyttä ja intensiivisyyttä.
Vuosi 2006 oli lähes trooppinen, kuuma ja kostea ennemmin kuin liian kuiva. Rypäleet kehittyivät erittäin kypsiksi ja pysyivät suhteellisen terveinä.
Rypäleet ovat peräisin Grand Cru tarhoilta ja yhdeltä Hautvillersissä sijaitsevalta Premier Cru tarhalta.
Dom Pérignon Vintage Plénitude 2 2006 kypsyi kellarissa 18 vuoden ajan.
Hohtavan kullan sävyinen.
Tuoksu on lempeä ja pehmeä, sen aromeista voi löytää valkoista persikkaa, sitrushedelmiä ja hieman mokkaa.
Maku on melko täyteläinen mutta napakka. Maussa tuntuu kuivattujen hedelmien, kaakaon ja hasselpähkinän aromeja. Moniulotteinen ja jopa hieman suolainen jälkimaku.
Sopii erinomaisesti merenelävien kuten kampasimpukan, rapujen ja piikkikampelan kera. Kokeile myös esimerkiksi vasikan ja karitsan kanssa.